Tıp fakültelerinden nadiren doktor çıkar diye insanı gülümseten bir söz vardır. Ne kadar gerçektir bilinmez. Ama doktorların sanata, sanatın herhangi bir dalına merakları oldukları doğrudur. Amerikan Hastanesi Kardioloji uzmanı Füsun Değirmencioğlu da resim sanatına gönül vermiş hekimlerimizden. Stresli mesleğinden artan zamanlarda eline fırçasını ve boyalarını alıyor. Son yıllarda bu suluboya sanatını mobil sanatla buluşturdu ve başka bir boyuta taşıdı. Yaratıcılığında sınırları aşmaya kararlı olduğu anlaşılıyor. Kendisiyle kısa bir röportaj yaptık ve daha iyi tanımaya çalıştık. Kendisine teşekkür ediyor, başarılarının sürekli omasını diliyoruz.

  1. Biraz kendinizi tanıtır mısınız?  İç Hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı olarak çalışmaktayım. Okul yıllarında başlayarak  görsel sanatlarla ilgili, önce vitray, sonra tahta boyama ve sulu boya resim çalışmalarım oldu. Halen Burhan Özer Watercolor Academy bünyesinde atölye çalışmalarımı sürdürüyorum. Art İst suluboya derneği üyesiyim.

2) Neden mobil sanat? 

2000’li yıllarda fotoğrafa merakım arttı. Digital fotoğraf ve ve fotoğraf aplikasyonları ile bağım,meslektaşım  fotoğraf sanatçısı Dr. Mehmet Ömür’ün kurslarına katılmamla başladı. 2017de Türk Mobil Art üyesi oldum.

3) Sizi en çok etkileyen 3 mobil sanatçı kimler? 

Mobil sanatçı arkadaşlarım Mehmet Ömür, Jale Yüce ve Filiz Ak ile yabancı sanatçılardan  Gina Costa ile Don Davis esin kaynaklarım oldular diyebilirim. 


Dijital fotoğraftan suluboya


Suluboyanın aplikasyonla manipülasyonu
En sevdiğim eserim
Yapabilmiş olmaktan mutlu olacağım resim

6) Bize fotoğrafla ilgili geçmişinizi ve mobil sanata geçişinizin nedenlerini söyler misiniz?

Her yerde fotoğraf çekme kolaylığı ve aplikasyonların renkli dünyası beni cezbetti. Mobil fotoğrafın aplikasyonlu çalışmalarının 3 boyutlu düşünme,abstraction yetisi ve soyut sanata açılan yol oluşu , sanata bakış açıma katkıda bulundu.

7) En çok ve severek kullandığınız 5 aplikasyon hangisi? 

Severek kullandığım  aplikasyonlar Snapseed,Trimaginator,Circular,Vintage fx,iColoroma,Waterlogue ve Acquarelle.


8) Mobil sanatta sizi motive eden nedir? 

Mehmet Ömürün kitap, çalıştay, sergi, sempozyum etkinlikleri ve yarattığı sanatçı ağı mobil sanata ilgimi daha da arttırdı. Diğer sanatçı arkadaşlarımla digital ortamda etkileşimde bulunmak kolaydı, çabuktu ve keyifliydi. İlk Tumobart sempozyumumuzda ‘Resim ve Fotograf’ konulu konuşmamın ilgi çekmesi, resim yapan ve fotografı esin kaynağı olarak kullanan bir kişi olarak beni ayrıca mutlu etti.

9) Başka eklemek istediğiniz bir şey… 

Aplikasyonlu digital fotoğraflarımdan suluboya çalışarak ,resme farklı bir boyut getirmek istiyorum.

Aynı zamanda kendi suluboya  resimlerimin işlenmesiyle oluşan ilgi çekici fotoğraflarımla da mobil sanat akımına katkıda bulunmak amacındayım.