Tumobart grubunun en eski üyelerinden FlowPaper uygulamasındaki güzel eserleri ile tanıyıp bugüne kadar yeni eserlerini ilgiyle izlediğimiz, Bostondaki arkadaşımız Alev Bingöl’ü bu söyleşimizle biraz daha iyi tanıma fırsatı buluyoruz..

Biraz kendinizi tanıtır mısınız?

Eğitim ve meslek olarak matematik ve bilgisayar mühendisliğini seçtim. Teknoloji sektöründeyim.

Sanatseverim, sanatın yaşamımda önemli bir yeri vardır. Son senelerde mobil sanat ile ilgilenmeye başladım. Okumayı, yazmayı, ve resim yapmayı severim.

Gelişme, yenilik, ve değişmelere açık bir insanım. 

Neden mobil sanat?

Yaşamım eş zamanlı yürüyen işlerle dolu, dinamik, hareketli ve hızlı tempo. Dolayısı ile uğraşılarım bu koşullara uymak zorunda.

“Mobil” bilindiği gibi hareketli, gezici, taşınabilir anlamında. Bu nitelikleri taşıyan sanat, yani mobil sanat, doğal olarak yaşamıma girdi. Cep telefonumu kolayca dijital sanat atölyesine dönüştürüp zaman ve mekandan bağımsız çalışımaya başladım.

Teknolojik gelişmelerin sanat dünyasını etkileyip değiştirdiği günümüzde, mobil sanatın gelecekteki yeniliklere açık olması da ayrıca bana büyük heyecan verdi ve vermeye de devam ediyor.

Sizi en çok etkileyen 3 mobil sanatçı kimler?

Bana mobil sanat sevgisini Şükrü Mehmet Ömür aşılamıştır.  Bu usta sanatçının yaratıcı enerjisi, kitapları, kursları, grupları, sergileri, geliştirdiği sanatçı ağı, ve en önemlisi birbirinden muhteşem eserleri ilham kaynağım olmuştur, mobil sanata olan ilgimi ve sevgimi besleyip geliştirmiştir.

Beğendiğim ve etkilendiğim sanatçı çoktur. Bunu üç isimle sınırlamam gerçekten imkansız. Ama şunu eklemeliyim ki: elindeki akıllı aygıt ile bir şeyler ifade etme, üretme niyetinde ve çabasında olan herkes benim sanatçımdır ve beni etkiler.

Yapmış olmayı arzu ettiğim mobil sanat eserini gösterir misiniz? 

Üyesi bulunduğum grupların içinde ve dışında bir çok sanatçının eserlerini takip ederim ve çok beğenirim. Fakat yapmış olmayı arzu ettiğim özel bir eser yok. Ancak, hayranı olduğum sayısız eser vardır ki sanatçısının, o eserin yaratıldığı andaki, duygu ve düşüncelerini yaşamış olmayı istemişimdir. Kullandığı tekniği merak edip üzerinde uzun uzun düşünmüşümdür.  

Kendinizle gurur duyduğunuz mobil sanat eserleriniz hangileri?

Üretim sürecine saygı ile bakarım, tüm eserlerimle gurur duyarım.  Son çalışmalarımdan bir kaç örnek vereyim.

Bize fotoğrafla ilgili geçmişinizi ve  mobil sanata geçişinizin nedenlerini söyler misiniz?

Lise ve üniversite yıllarımda analog fotoğrafçılığa merak sardım. Ne yazık ki fotoğraf çantası taşımanın zorluğu dahil çeşitli nedenlerle bu uğraş arka plana itildi.

Mobil kamera ve dijital fotoğrafçılıktaki teknik  gelişmeleri takip etmekteyken; akıllı telefon üzerinden yapılan dijital sanatsal çalışmaların benim yaşam tarzıma daha uygun olduğunu farkettim. Mobil uygulamaları kullanmak eylenceli ve zevkli geldi. Hızla mobil fotoğrafçılığa ve mobil sanata doğru kaydım.

En çok severek  kullandığınız 5 aplikasyon hangisi?

Bazaart, Brushstroke, Circular, Glaze, Stackables

Mobil sanatta sizi motive eden nedir?

Mobil sanat platformunun sağladığı özgürlük, çeşitlilik, kolaylık, küresel eser ve sanatçı ağı.

Eklemek istediğiniz şeyler var mı?

Yaratıcılığın her insanda var olduğuna inanıyorum. Herkesi mobil sanat dünyasına katılmaya davet ediyorum.