Montluçon’da Mobil Sanat sergisi

Montluçon Dijital Sanat sergisinin ikincisi bu yıl, akıllı telefonlar ile yapılan özel bir çağdaş yaratım alanıyla ilgileniyor ve “Montluçon’da Mobil Sanat” adı altında sanatseverlerle buluşuyor. Bu sergi 12 Nisan – 2 Haziran tarihleri ​​arasında Fransanın Montluçon şehrinde,“Fonds d’art moderne et contemporain” adlı kültür merkezinde gerçekleşecek ve sanatçılarla buluşma, lise öğrencilerinin ve Montluçonluların katılımı, konferanslar ve okul çocukları için atölye çalışmaları ile tamamlanacak. . Fransa, Danimarka, Hollanda, İsviçre, Kanada ve ABD’dan yirmiden fazla görsel sanatçı davet edilmiş durumda. Etkinliğin küratörü ArtsHebdoMédias yöneticisi Marie-Laure Desjardins, ArtsHebdoMédias sanat portali ise etkinliğin sponsorlarından biri.

Gülümse, Flash kullanmak serbest!

Genelde şunu okursunuz: “Eserlere dokunmak yasaktır”. Ayrıca sık sık duyarsınız: “Lütfen cep telefonunuzu kapatın”. Ancak bu sergide  onlara dokunmanız isteniyor? Hatta o eseri  çalıştırmanız isteniyor? Montluçon Mobile Art sizi Mobil Sanat’ı keşfetmeye davet ediyor. Artırılmış gerçeklikteki resimler ve litograflar, uygulama çalışmaları, QR sanatsal kodları … yepyeni bir çağdaş sanat alanı ile karşı karşıyayız. Akıllı telefon sadece 12 yaşında ve biz bu akıllı telefonları kullanan milyarlarca kişiyiz. Bu telefonlar birçoğumuzun ve bazı sanatçıların alışkanlıklarını kökten değiştirmiştir. Bazı sanatçılarsa akıllı telefonları eleştirir ve/veya sorgular. Bazen yeni formlar oluşturmak ve paylaşmak için kullanırlar.

Kelimenin tam anlamıyla İngilizce’deki smartphone’dan gelen adıyla “akıllı telefon” 2007 yılında piyasaya çıktı. Bu aslında iletişim aracı olan dokunmatik cep telefonunun  icadıyla, Apple, tek bir cihazda telefonun özelliklerini daktilo, kamera, PTT, hesap makinesi, ses kayıt cihazı, kamera, çeşitli oyunlar ve pusulayla bir araya getirdi. … Yani, şimdi telefon, dinlemek, yazmak, kaydetmek, hesaplamak, fotoğraf çekmek, takas etmek, oynamak, haritada yerini bulma (kendin veya başka birini) … hem de neredeyse her yerde kaybolmamak lüksünü bize getirdi. On yıl içinde, mükemmel bir iletişim aracı haline geldi ve kullanım alanlarının sayısı arttı.

Dünya ile sürekli bağlantılı olması, depolama kapasitesi, etkileşim becerileri  akıllı telefonu gezegendeki en sevilen iletişim aracı haline getirdi ve sanatçılar da yaratmak bu aracı giderek daha fazla kullanmaya başladılar.. Akıllı telefonlar bu şeklide yeni bir mobilite aşamasına atladı. Duvarda dururken ve tuvale uygulanırken bilgisayara kadar gelen sanatsal yaratıcılık, artık avuç içinden nadiren daha geniş olan ve ceketin cebine “yerleşebilen” bir ekran üzerinde yapılabilir hale geldi. Herhangi bir araç gibi, akıllı telefonun da  fiziksel sınırları ve kuralları vardır.  Sanatçılar bunu öğrenirler. Plastik sanatlar alanında kullanımı homojen değildir: sanatçılar cep telefonunun tüm özelliklerinin hepsini kullanmazlar. Herbiri farklı kapasitelerini kullanırlar. Bu teknolojik cihazın sanatsal kullanımı her gün artmakta ve keşfedilmektedir. Bu sanatsal alana sabit ve kesin bir sınır tanımlamak mümkün değildir. Tümü dijital ekosisteme ve teknolojik kısıtlamalara (cihazın boyutları, parlaklık, bellek kapasitesi, programların yürütme hızı vb.) rağmen sanatsal çalışmalar yeni formlar ve deneyimler sunuyor.

Gelin ve 21. yüzyılın bu sanatını keşfedin ve eserlere dokunma fırsatını yakalayın!

Marie-Laure Desjardins, serginin küratörü

Davetli Sanatçılar

(kesin olmayan liste)

ABK

Adrien M ve Claire B

Maurice Benayoun

Cédric Blanchon

Miguel Chevalier

Charles Csuri

Hervé Fischer

Paul Heintz

Olga Kisseleva

Brice Krummenacker

Lola ve Yukao ile Tanış

Rafael Lozano-Hemmer

Phil Macquet

Andy Martin

Jean-Claude Mocik

Mehmet Ömür

Bérénice Serra

Scott Snibbe

Cristiana Thoux

Sander Veenhof

Silvia Velázquez

YAK

Fabien Zocco

Montluçon’da Mobil Sanat etkinliğine Katılın

18 Mart’tan itibaren, etkinlikle ilgili posterler Montluçon’daki 20 konuma asılacak ve her biri akıllı telefondan okunabilecek (tek zorunluluk, ücretsiz bir QR kod okuma uygulaması indirmek gerekliliğidir). Beş afiş farklı olacak ve şehrin farklı stratejik yerlerinde bulunacak. Etkinliğe basit bir katılım protokolü önerecekler. Herkes talimatları izleyerek akıllı telefonuyla bir fotoğraf çekebilir ve Montluçon Mobile Art’ın Instagram sayfasına gönderebilir. Serginin girişinde Montluçonnais ve diğer katılımcıların önerilerini içeren bir ekran gösterilecek. 

Açılış gecesi Théâtre des Ilet’teki performans

Montluçon Digital Art’ın birincisinde, Théâtre des Ilets, Carole Thibaut’un “Collectifve Invivo” işbirliğiyle dijital ve sürükleyici bir enstalasyon olan “Liaison contemporain”i sergilemişti. 2019’da yine sanatçı Lola ve Yukao Meet ikilisinden Völuspá’yı ağırlayarak etkinliğe tekrar katılıyor. Görsel ve ses performansı, izleyicilere İskandinav mitolojisinin bir bölümünü ilginç bir deneyim olarak sunacak. Serginin açılışı 12 Nisan Cuma günü gerçekleşecek.

MAD 2019 posterinde neler var

Sergi Montluçon Art Mobile (MAD), 12 Nisan – 2 Haziran tarihleri arasında 25, rue des Faucheroux, 03100 Montluçon’daki  “Modern ve Çağdaş Sanat Fon”unda gerçekleştirilecek.

Sergiye katılan sanatçılarla yapılacak bir toplantı 13 Nisan öğleden sonra saat14:00 de, 27 rue des Faucheroux, 03100 Montlucon medya kütüphanesinde gerçekleşecek.

Sergiden önce, kütüphanede, 22 Mart akşamı saat 18:15 te, çağdaş sanatta QR kodu ile ilgilenen Marie-Laure Desjardins konferans verecek. Paleolitik dönemlerden beri “Ezoterik çizim, labirent figürü” sanatçının ilham kaynağı olmaya devam ediyor. André Masson,GRAV, Jeppe Hain, Eric Duyckaert, Miguel Chevalier, Hervé Fischer veya Atlas gibi çağdaş sanatçılar için  labirent şekil değişitiriyor ve bir QR kod olarak dijital iletişime dönüşüyor. “