“EN İYİ FOTOĞRAF MAKİNESİ YANINIZDAKİ FOTOĞRAF MAKİNESİDİR” 

Günümüzde iPhone fotoğrafçılığına 15 sene önce dijital fotoğrafçılığa bakıldığı gibi bakılıyor. Alışkanlıkları kırmakta, tutuculuktan kurtulmakta güçlük çekiyoruz. Ancak günümüzde yeniliklere zamanında uyum sağlayanlar öne çıkabiliyor.
Dijital devrim olalı ve sosyal media araçları yaşamımızda önemli bir yer kaplayalı beri, bazı şeyler değişti. Değişmeye devam ediyor ve edecek. Dijital devrim global düzeyde sanata bakışı ve sanat anlayışını da değiştiriyor. Dünya’nın çeşitli merkezlerinde sadece mobil aygıtlarla (iPhone, iPad ve artık Android’ler) yapılmış eserlere yer veren galerilerin sayısı her geçen gün artıyor. 

Resim, heykel, mimari, müzik ve edebiyat klasik kabul edilmiş sanat alanlarıdır. Bügün bunların arasına fotoğraf ve instalasyon da girdi. Daha önceleri fotoğrafa “Bir düğmeye basılıyor alet iş yapıyor” gözüyle bakılırdı. 20. yüzyılın ortasında Ansel Adams, Edward Weston ve Imogen Cunningham fotoğrafa bakışın değişmesini sağladı. Ama tartışma bitmedi, hala devam ediyor. Fotoğraf sanatının sınırları olmadığının artık ortaya çıktığı bir gerçektir. Daha doğrusu sınırların esnek olduğunu, zaman ve mekana göre esneyebildiğini görülüyor. Bugün de ‘mobile sanat’ denilen, elimizdeki küçük aletler ve Facebook, Flickr ve Instagram gibi sosyal ağların aracılığı ile her gün yayılan sanat dalının popülerliği önüne geçilebilecek gibi durmuyor. Aslında konu daha da derin. Bu konuyla yakından ilgilenen bir topluluk var. Bunlar bu yeni mecranın gücünü aynı fotoğrafın ilk öncüleri gibi deniyorlar. Örneğin Theappwhisperer, NEM New Era Museum, iPhoneArt.com ve TuMobArt  vs. gibi gruplar birbirleriyle yakın temas halinde, bu mecrayı geliştirmeye çalışıyorlar. Aslında bu elimizdeki küçük aletlerle ilgili bir konu değil, diğer tüm sanat dallarında olduğu gibi sanatçının gözü ile ilgili de bir konu. 

Mobil araçlar ortaya yeni olanaklar çıkardı. iPhone her an yanımızda ve güçlü bir aygıt. Süratli ve basit. Etkili ve etkileşim sağlayan bir araç. 

BİR KAÇ NOT 

• Flickr’a yüklenen fotoğraflar arasında, iPhone ile çekilen fotoğraflar Nikon’la çekilenlerden daha fazla.
• Wall Street Journal “iPhone ihtiyacımız olan tek fotoğraf makinesi mi?” başlıklı bir dosya yayınladı. 

• Facebook Instagram’ı satın aldı. Instagram’a yüklenen fotoğrafların çoğunluğu iPhone ile çekilmiş fotoğraflar.
• Instagram’daki bazı iPhone fotoğrafçılarının yüzbinlerce takipçisi var.
• 2012’de bir iPhone fotoğrafı Time dergisine kapak oldu. 

• Savaş fotoğrafçıları artık savaş alanlarına iPhone’larıyla gidiyorlar. Dünya Arap baharını İPhone’larla çekilmiş görüntülerden takip etti. 

NEDEN iPHONE?


“En iyi fotoğraf makinesi yanınızdaki fotoğraf makinesidir” önemli bir slogandır.
1. Süratli ve basittir. Ayar vs. ile uğraşmadan iPhone ile her yerde kolaylıkla fotoğraf çekebilirsiniz. 

2. Netlik ayarı parmağınızın ucundadır.
3. Baş ve işaret parmaklarınızın ucuyla zoom yapmak pek tavsiye edilmese de çok kolaydır.
4. Dinamik Range diğer adıyla HDR, iPhone’da otomatik devreye girer. 

5. iPhone’un kendi düzenleme, yani edit aplikasyonu (App) vardır. (App küçük bilgisayar programlarıdır, ama bazen büyük işler başarırlar). iPhone’un düzenleme app’ı ile kırpabilir, döndürebilir, geliştirebilir ve kırmızı gözbebeklerini yok edebilirsiniz. 

6. iPhone’un karanlık ortamlar için flaşı da her zaman hazırdır. Çok uzağa işlemese de ve pek tercih edilmese de yakın konularda gayet güzel iş çıkarır. 

7. iPhone’unuza iCloud uygulamasını yüklediyseniz çektiğiniz fotoğraflar kendilerinden otomatik olarak bilgisayara ve iPad’inize aktarılır. 

8. Bilgisayarınızdaki fotoğrafları da değişik yollardan iPhone’unuza aktarabilirsiniz. Tabii ki iPhone veya akıllı telefonunuzdaki fotoğraflarını da kolayca bilgisayaraınıza aktarabilirsiniz.  iTunes veya iPhone 6’dan sonraki modellerde kullanılan iStick veya benzeri bellekler çok pratiktir ve görüntü aktarımı çok kolaylaşmıştır. 

9. iPhone ile fotoğrafı çekip düzenledikten sonra, e‐ mail ile paylaşabilirsiniz. Fotoğrafı anında iPhone duvar kağıdı yapabilirsiniz. Twitleyebilirsiniz. Tumbler veya Flickr gibi milyonlarca üyesi olan, dünyanın en önemli fotoğraf paylaşım sitelerine gönderebilirsiniz. Isterseniz wi‐fi ile printer’a gönderip baskı alabilirsiniz. 

10. Apple Store’dan ucuza indirebildiğiniz çeşitli aplikasyonlar aracılığı ile çektiğiniz fotoğrafı çok sanatsal hale dönüştürebilirsiniz. Mobil sanat bu gün giderek önem kazanmaktadır. 

11. Bazı aplikasyonlar fotoğraf ve dijital eserinizi yüksek çözünürlükte kaydetmektedir.