Metabrush aplikasyonunda fırça hazırlamak…

Bu yazıda size Metabrush aplikasyonunda custom made yani sizi özel fırçaları nasıl hazırlarsınız onu anlatacağım.

Önce iPad veya iPhone’unuzda Metabrush aplikasyonunuzu açın. 

Sol üst köşedeki 4 küçük kutucuk simgesini tıklayın ve açılan sayfada + işaretini tıklayarak kendinize 1:1 kare bir beyaz sayfa oluşturun. Daha sonra bu beyaz sayfanın üzerine tıklayarak açılmasını sağlayın.

Metabrush ekranında, çubuğun sağ tarafında, üstünde bir fırça simgesi göreceksiniz. Bu fırça simgesine tıkladığınızda, büyük bir fırça grupları grubu belirir. 

Bu grupta bir çok fırça alt grupları vardır. Bunlar soltaragta yukarıdan aşağıya dizilirler. Örneğin yukarıdan aşağıya 8 inci kutucuğu tıkladığınızda grubun altındaki tüm fırçalar açılır ve üzerinde grubun adı görülür. Yukarıdan aşağı 8. ci fırça grubunu tıkladığınızda açılan fırçaların üzerinde DRYTWO yazar ve altta 43 tane değişik fırça görürsünüz. Bu gruptaki tüm fırçaların adı DRYTWO dur. 9 numaralı fırçanın adı 9/43 DRYTWO’dur.  9/43 DRYTWO fırçasını kullanıyorum dediğimde bu fırçayı kullandığımı anlayabilirsiniz.

Metabrush ekranının sol tarafında dikey bir çubuk vardır. Bu çubuğun üst kısmı fırçanın büyüklüğünü ayarlar, alt kısmı ise opaklığı ayarlar. Sol taraftaki Dikey çubuğun bir üstünde bir yuvarlak ve içinde çiçek deseni olan ikinci bir simge daha vardır. Birinci yuvarlak boyanın rengini gösterirken ikinci çiçek deseni simgesi fırça ucu için kaynak (sizin bir fotoğrafınız veya seçeceğiniz bir fotoğraf) alacağınız kütüphaneye sizi götürür. Seçtiğiniz fotoğraf fırça ucu olarak boya yapmanıza olanak sağlar. İlginç değil mi?

Metabrush aplikasyonunun sağ üst tarafındaki üstüste üç çizgi simgesi ise fırça ucunuzun ayarlarını değiştirmenizi sağlar. Fırça darbelerinin nasıl olacağını size önceden gösterir.

Size şimdi kendi fotoğraflarımdan yarattığım üç fırçayı göstereyim. Sırasıyla önce kaynak fotoğraf sonra o fotoğraftan üretilen fırçanın yaptığı boyama işlerini görüyorsunuz.