Mobil sanatla uğraşıp, eser üretenlerin çok iyi bildiği bir Facebook grubu vardır. The Smart Gallery. Mobil Camera Club ise Paris te tamamen Mobil sanat eserleri ile ilgili sergiler yapmak üzere kurulmuş bir galeridir ve The Smart Gallery de onu Facebook grubudur. Çok güzel tamalarla çok güzel sergilere imza atar. Yöneticileri Nad, Leny, Roger Guetta ve Stephanie Dupont dur. En son çalıştıkları konu “Mashup”. Mushup nedir denildiğinde bunun kelime anlamı ezilmek ile ilgili ancak gerçekte internetten alınan görüntülerden yapılan sanatsal işleri anlatmak istiyor. Buyüzyılın başında belirmiş bir sanat akımı. Aşağıya bu konuda yazılmış bir yazı koyuyoruz. Bir fransız sitesinden aldık. Hepinize iyi okumalar ve iyi Mashup’lar.

Anma sanatı, ödünç alma, geri dönüşüm … mashup sinemasının birçok adı var. Mashup sineması Saf dijital üründür. Yeni bir görsel-işitsel yaratım elde etmek için internetteki ve web deki görüntüleri ve sesleri yeniden kullanmaktan ibarettir. İnternet kadar geniştir, şimdi festivaline sahip! Festivalin yönetmeni Julien Lahmi. 20-30 Mart tarihlerinde Paris’te başlayan festival daha sonra Fransayı dolaşacak.

Mashup sineması hakkında bir fikir edinmek için şu linke bir tıklamanızı öneririz.

Mashup, Kesako? Eğer uygulama size hiçbir şey söylemezse, 2016’da dünyanın en çok izlenen Fransız filmi olan Hell’s Club belki de mashup sinemasının en popüler klasiği olan bu filmsiz sanat yapıtı ile ilgili küçük bir giriş yapmanız gerekiyor. 7. Sanatın en büyük isimlerine (karakterler, filmler, yönetmenler …) Web’de toplanan görüntüleri remix edilmiş durumda.

2015 yılında Antonio Maria Da Silva’nın yönettiği kısa film, efsanevi kurgusal karakterleri bir yerde bir araya getiriyor. Tony Montana’dan John Travolta’ya, Robocop’a, Maske ve Terminatör’e … hepsi orada, birbirlerini arıyor vekötü bir gece kulübünde vakit geçiyorlar, hepsi Bee Gees “‘Stayin’ Alive”ve benzeri müziklerle ile dolaşıyorlar ortalıkta. Mashup için sanatsal geri dönüşüm uygulaması denilebilir. Mashuplardan önce, zaten Homer, Picasso ve kolajları ya da hip-hop sanatçılarının müzikal örneklemesi için İlyada ve Odyssey vardı. Kavşaklarda dolanan bir olay olan MashUp Film Festivali’nin yöneticisi Julien Lahmi böyle açıklıyor olayı. Bizim de aklımıza 1960 yılların türk sineması ve Bollywood geliyor.

20 yıl önceki ilk filminden bu yana “arşivin sevgilisi” olan bu tutkulu çılgın insan, “Yeni Dijital Dalga” ya inanıyor ve festivali 2017’de yeniden canlandırıyor. Anck tabii ki sorunları var Mashup’ın. Telif hakkı bunların başında geliyor.